بیمه های مهندسی :

اين بيمه نامه تضمين كننده سرمايه در بخش دولتي و خصوصي بوده و مي توان آن را عاملي در جهت رونق چرخه اقتصادي کشـور دانست، در بيمـه نامه هاي مهندسي کليه خسـارات فيزيکي غير قـابل پيش بيني ناشي از حـادثه، در حين اجراي طرح هاي عمراني زير بنايي و عمليات ساختماني واحدهاي مسكوني، اجراي عمليات نصب يا مونتاژ، شکست ماشين آلات صنعتي و... تحت پوشش قرار مي گيرد.

مهمترين بيمه هاي ارائه شده در اين رشته عبارتند از :

بيمه تمام خطر پيمانكاران      
بيمه تمام خطر نصب            
بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری
بيمه سازه هاي تكميل شده       
بيمه شكست ماشين آلات       
بيمه تجهيزات الكترونيكي
بيمه فساد كالا در سردخانه ها و ...

بیمه تمام خطر پیمانکاران:

این بیمه‌نامه اصولا برای پوشش پروژه‌های ساختمانی و عمرانی به‌کار می‌رود و آنها ‌را از زمان شروع تا پایان تحت پوشش قرار می‌دهد. بر اساس این بيمه‌نامه، خسارت‌هاي فيزيكي غيرقابل پيش‌بيني و ناشي از حادثه در حين اجراي پروژه‌هاي عمراني، زيربنايي و عمليات ساختماني انواع سازه از قبيل ساختمان‌هاي مسكوني، اداري، برج‌ها، كارخانجات، سيلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌هاي آبياري و زهكشي، تونل‌ها، لوله‌كشي فاضلاب، مخازن آب، موج‌شكن‌ها و مانند آن تحت پوشش قرار مي‌گيرند.
عوامل زيادي از جمله( آتش‌سوزي، صاعقه، انفجار، سيل، طغيان آب، انواع طوفان، زلزله، نشست، لغزش و رانش زمين، دزدي، طراحي غلط، اجرا با كيفيت نازل، فقدان مهارت، غفلت، اعمال ناشي از سوءنيت يا خطاي اشخاص) باعث بروز خسارت در انواع سازه‌ها مي‌شوند كه ضمن به هدر رفتن سرمايه، سلامت جامعه را نيز به مخاطره خواهند انداخت.
در بيمه يادشده علاوه بر پوشش‌هاي فوق، خسارت‌هاي وارد به ساختمان، خسارت‌هاي جاني و مالي در برابر اشخاص ثالث و برداشت ضايعات نيز قابل بيمه شدن مي‌باشند و پس از تحويل موقت، دوره نگهداري (دوره تضمين) نيز به منظور ايفاي تعهدات قرارداد تحت پوشش قرار مي‌گيرد.
مطابق بند(ج)ماده‌21شرايط عمومي پيمان(مصوب سازمان مديريت و برنامه ريزي سابق كشور) پيمانكار موظف است پيش از آغاز فعاليت كارهايـي كه در اسـناد پيمان تعيين شـده را در مقـابل حوادثي كه در اسنـاد ياد شده مشخـص گرديده، به نفـع كارفـرما نزد موسسه‌اي كه مورد قبول كارفرما باشد، بيمه نمايد.

بیمه تمام خطرنصب:

موضوع این بیمه‌نامه پوشش تمام خطر مربوط به نصب ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی بوده و شرايط آن نيز مشابه بیمه تمام خطر پیمانکاران است.

بیمه سازه های تکمیل شده :

با اتمام پروژه‌های تمام‌خطر پیمانکاران، مالکان می‌توانند در زمان بهره‌برداری از بیمه سازه‌های تکمیل‌شده استفاده نمایند. شرايط و پوشش‌هاي اين بيمه‌نامه مشابه بيمه تمام‌خطر پیمانکاران است.

بیمه شکست ماشین آلات :

در اوايل قرن بيستم به منظور ارائه پوشش جامع براي دستگاه ها، ادوات گرانقيمت، ماشين آلات و تجهيزات مكانيكي مورد استفاده در بخش صنايع به وجود آمد.
بیمه شکست ماشین آلات نه تنها برای کارخانجات بزرگ که دارای واحدهای بزرگ و یا دستگاه های کاملا خودکار جهت تولید هستند بلکه برای کارگاه های کوچک و متوسط نیز که شکست ماشین آلات نتایج مالی غیر قابل جبرانی برای آنها در بردارد، مفید می باشد.
هدف اوليه اين بيمه حمايت از بيمه گزار در برابر خطرات ناشي از وقوع يك خسارت ناگهاني و غير قابل پيش بيني مي باشد، لذا با پرداخت مبلغي ثابت به عنوان حق بيمه ساليانه مي توان هزينه هاي ناشي از وقوع اين گونه خسارات را به بيمه گر واگذار نمود.
در صورت عدم وجود اين بيمه، صاحبان ماشين آلات مي بايست همواره مبالغي از سرمایه خود را جهت جبران خسارات احتمالي نگهداري نمايند، اين عمل نه تنها بخشي از سرمايه آنها را به صورت راكد و غير قابل استفاده در مي آورد  بلكه چنانچه خسارتي هم حادث گردد بدلیل اینکه هزینه های جبران خسارت بيش از ذخاير مالی شرکت می باشد، موجب می گردد که بخشي از درآمدهاي جاري مؤسسه نيز به اين امر اختصاص یابد و بديهي است كه در چنين حالتي مؤسسه با مشكلات مالي عدیده ای مواجه خواهد شد (به خصوص در سال هاي اوليه فعاليت مؤسسات كه ميزان ذخاير آنها بسيار ناچيز است).

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری:

اين نوع بيمه نامه ماشين آلاتي را كه فاقد شماره شهرباني هستند و معمولا براي كار در پروژه ها از آنها استفاده مي شود، تحت پوشش قرار مي دهد.
براي مثال مي توان از ماشين آلات ساختماني، راهسازي مانند لودر، بولدوزر، گريدر، بيل مكانيكي غلطك، تاوركرين، جرثقيل نام برد.
اين نوع بيمه از انواع بيمه نامه هاي تمام خطر مي باشد كه به جز چند استثناء كه در شرايط عمومي بيمه نامه قيد گرديده تقريبا هر نوع خسارت ناگهاني غیر قابل پیش بینی را جبران مي نمايد. .

بیمه تجهیزات الکترونیک :

تمام تجهیزات و دستگاه‌هايی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند:
وسايل تصويربرداري، ماشين‌هاي اداري، دستگاه‌هاي فتوكپي، ويدئو دستگاه‌هـاي ضبط و پخش صدا، سيستم ناوبري دريايي و هوايي، دستگاههاي الكترونيكي مخابرات،تجهيزات پزشكي،آزمايشگاهي،دندانپزشكي، تحقیقاتی   اندازه گیری،  نقشه برداری،  کـامپیوتری و ...تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.
درواقع این بیمه یک بیمه حوادث بر مبنای تمام خطرات است که خسارت های فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی را که بر موضوع مورد بیمه وارد آید جبران می‌کند.

بیمه فساد کالا در سردخانه:

این بیمـه نامـه خسارت هـای وارد به کلیـه کالاهـای قابـل نگهـداری در سردخانه ها از قبیل مواد پروتئینی، میوه جات و سبزیجات، فرآورده های لبنی و نیز مواد شیمیائی و داروئی را تحت پوشش قرار می دهد.
بیمه فساد کالا در سردخانه خساراتی را که بر اثر اخلال در سیستم تبرید یا سرمایش محفظه‌های سردخانه بوجود می آید، جبران می نماید.

بیمه های خاص :

بسياري از پوشش‌هاي بيمه‌اي را مي‌توان متناسب با نياز و خواست بيمه‌گذاران طراحي نمود. براي برخي از انواع پوشش‌هاي بيمه‌اي تقاضاي انبوه در سطح جامعه وجود ندارد بلكه اين پوشش‌ها براي مشاغل خاص، با نيازها و محدوديت‌هاي خاصي موضوعيت دارد. برخي از انواع متداول اين نوع پوشش‌هاي بيمه‌اي را به شرح ذيل مي‌توان برشمرد:

بیمه هواپیما:

در اين بيمه نامه کلیه خسارت های وارد به بدنه هواپیما، هزینه های متعارف و ضروری جهت بازسازی نقاط آسیب ديده ناشي از حادثه، جبران صدماتي که در طول عملیات پرواز یا بهره برداری از مورد بیمه به اشخاص ثالث وارد گردیده، جبران غرامات جاني ناشي از صدمات جسماني وارد به مسافرین و خدمه پروازی در طول پرواز و همچنين خسارات وارد بر وسایل شخصی و بارهاي همراه  مسافرين، تحت پوشش اين بيمه نامه قرار مي گيرد.
در قالب بیمه هواپیما می توان کلیه هواپیماهای تجاری ( مسافربری و cargo)، هواپیماهای سبک و فوق سبک (آموزشی ،تفریحی ، خدماتی ، کایت ، گلایدر و بالگرد )را نیز بیمه نمود.

بیمه کشتی و شناور:

در اين نوع بيمه نامه کلیه خسارت هاي وارد به بدنه، مـاشين آلات و تجهيـزات  اضافی و یانصب شده برروی شناور در حوادث دریایی شامل: تصادم دریایی،  طوفان دریایی، آتش سوزی، صاعقه، انفجار، بر خورد با اسکله، به گل نشستن، از بین رفتن کلی و غرق شدن، برخورد یا سقوط  اجسام خارجی  به داخل شناور و ... همچـنین مسـئولیت  مالـكان و بهره برداری در مقابل اشخاص ثالث بر اسـاس کلوز های280281و 294 با توجه به شرايط مندرج در بيمه نامه تحت پوشش قرار مي گيرد.

بیمه انرژی :

در اين نوع بيمه نامه قراردادهاي تخصصي و سرمايه هاي كلان مربوط به سكوهاي نفتي، پالايشگاه ها، انبارها، طرح هاي لوله گذاري، تأسيسات پتروشيمي و انواع سازه هاي مربوطه در دو بخش خشكي و فراساحل تحت پوشش قرار مي گيرد.

بیمه کیفیت ساختمان (بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان) :

مسکن یکی از نیازهای اساسی جامعه محسوب می گردد که پس از غذا و پوشاک مهم ترین نیاز انسان ها می باشد. و از طرفی یک کالای سرمایه ای محسوب می شود که بخش بزرگی از دارایی مردم را تشکیل می دهد.
تا به امروز تلاش های زیادی در خصوص کیفیت ساختمان انجام پذیرفته است ولی بعلت عدم کیفیت مطلوب در حوزه ساخت و ساز و خسارت های فراوانی که با هر بار خرابی ناشی می گردد و عدم جبران آن و نگرانی مصرف کنندگان اصلی ساختمان، بیمه کوثر را بر آن داشت تا با بهره گیری از دسـتاوردهای کشورهای مختلف، کارشـناسان و متخصصان داخلی، بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (کیفیت ساختمان) را ارائه نماید.